قطعات خودرو

داشبورد خودرو

داشبورد خودرو

داشبورد خودرو

داشبورد خودرو را می توان یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های هر خودرو برشمرد که شامل موارد مهمی مثل ضبط صوت، کانال‌های تهویه هوای اتاق، نشانگرهای مهم از جمله آمپرسنج هستند. معمولاً داشبوردها به مهم‌ترین مرکز عملکرد و کارایی خودرو معروف می‌باشند. زمانی که می‌خواهید خودروی جدیدی خریداری نمایید، موارد زیادی را باید مورد توجه و بررسی قرار دهید.

اما شاید یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید خودروی جدید برای تعداد زیادی از اشخاص ظاهر فیزیکی آن باشد. از طرف دیگر، طراحی و دکور داخلی خودرو نیز دست‌کمی از ظاهر بیرونی آن ندارد. دلیل اهمیت زیاد این قسمت خودرو، این است که راننده مدام با طراحی و چیدمان داخلی خودرو سروکار دارد و حتماً می‌بایست از همه نظر راحت و مناسب باشد.

اکنون در طراحی سیستم داخلی خودرو و علی‌الخصوص داشبورد خودروها موارد زیادی حائز اهمیت قرار می‌گیرند که قطعاً یکی از مهم‌ترین آن‌ها چیدمان مناسب می‌باشد که در صورت رعایت استانداردها موجب استفاده آسان از خودرو می‌گردد. از سوی دیگر بالغ بر ۸۰ درصد از بازار خودروی ایران در اختیار دو خودروساز کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا است و اکثر هم‌وطنانمان نیز مصرف‌کننده این خودروها هستند.

ظرف چند سال گذشته نیز این دو شرکت خودروسازی به اهمیت طراحی و دیزاین داخلی خودروها پی برده‌اند و به همین جهت داشبوردهای جدیدی را برای محصولات خود همچون خانواده پراید، پژو ۴۰۵ و پژو پارس طراحی کرده‌اند.

تاریخچه تا آینده داشبورد: از کاروان‌ها تا خودروهای مدرن

اصطلاح “داشبورد” به دوران کاروان‌های اسب‌کشی برمی‌گردد. در آن زمان، داشبورد تنها یک تخته بود که از پاشیده شدن خاک و گل اسب‌ها به راننده جلوگیری می‌کرد. نام “داشبورد” تا به امروز باقی مانده است، اما اکنون، بعد از صد سال، داشبورد به یک قسمت پیچیده و پر از وظایف مرتبط با اطلاعات، ارتباطات و راحتی تبدیل شده است.

از داشبورد به نمایشگرهای منحنی پلاستیکی

دوران نمایشگرهای مدرن با شاخص‌های دیجیتال به جای شاخص‌های نمایشگر آنالوگ رسیده است. تولیدکنندگان خودروها در سرتاسر جهان برای یکپارچه‌سازی بی‌درز تعدادی صفحه نمایش در کابینه خودروهای مدرن برنامه‌ریزی می‌کنند. این ادغام صفحات اصلی و نمایشگر‌های مرکزی از یک راه‌حل یکپارچه تشکیل شده است که نیازمندی‌های خاصی در زمینه زیبایی و ادغام سیستمی دارد.

نمایشگرهای منحنی که به عنوان یک نوآوری کلیدی ظاهر شده‌اند و ترکیبی بی‌درز از ادغام تصویری و ترکیب کردن تمامی وظایف مهم است. این تکنولوژی از طریق یک شیشه پلاستیکی سه‌بعدی این امکان را می‌دهد که طراحی بصری و تجربه رانندگی جدیدی به راننده ارائه کند. علاوه بر این، استفاده از پلاستیک به جای شیشه هزینه کمتری دارد. به عنوان یک ایده عالی، این محصول توسط آلمان 2019 در زمینه تجارت معرفی شد.

داستان تاریخچه داشبورد خودرو از یک تخته چوبی ساده در دوران کاروان‌های اسب‌کشی تا نمایشگرهای منحنی پلاستیکی نشانگر پیگیری بی‌وقفه تولیدکنندگان خودرو به ایجاد تجربه رانندگی بهتر است. این تحول شاهد تعهد صنعت خودروسازی به بهبود تجربه رانندگی است، همچنین حفظ ایمنی به عنوان اولویتی بالاتر از بقیه.

آشنایی با انواع جنس داشبورد خودرو

همان طور که در بالا گفته شد، داشبوردها در مدل‌ها و طرح‌های متنوعی متناسب با خودروها ساخته می‌شوند. اما نکته دیگری که درمورد داشبوردها حائز اهمیت است، جنس مواد به‌کاررفته در آن می‌باشد. داشبوردها جنس‌های مختلفی دارند که به طور کلی در 4 دسته متنوع تقسیم‌بندی می‌شوند.

داشبوردهای تولید شده از پلاستیک

پلاستیک یا فایبرگلاس عمده‌ترین جنسی است که در تولید داشبوردهای خودروهای مختلف به کار می‌رود. فایبرگلاس همان پلاستیک سخت و فشرده شده است که در ساخت داشبوردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که قسمت‌های عمده و اساسی تولید و ساخت انواع داشبور را فایبرگلاس تشکیل می‌دهد.

البته باید دقت داشت که در قسمت داشبورد موارد دیگری هم قرار می‌گیرد که با توجه به نیاز از جنس‌های دیگری مثل پلیمرهای فشرده شده abs تشکیل می‌شوند. این پلاستیک‌ها به همراه پلاستیک فایبرگلاس در تولید انواع داشبور تاثیر بسیاری دارند. به‌صورت‌کلی در قسمت‌های مختلفی همچون سیستم‌های صوتی، مانیتورهای به‌کاررفته در داشبور و همچنین نشان‌دهنده‌های مختلف داشبور مانند آمپرسنج‌ها و سرعت سنج‌ها از این پلاستیک‌های فشرده شده استفاده می‌شود.

تمام داشبوردها نیاز به تمیز کردن مداوم دارند البته باید درنظر داشت که این قسمت باید با توجه به جنس آن پاک شود. به همین دلیل انواع واکس‌های مختلف برای این کار تولید می‌گردد. واکس مناسب جهت تمیز کردن داشبورهای پلاستیکی، واکس‌های مایع هستند که در برندهای مختلفی در دسترس می‌باشند.

داشبوردهایی از جنس چوب

یکی دیگر از جنس‌هایی که در تولید داشبوردهای خودرو به‌کارمی‌روند، چوب‌هایی به نام یات می‌باشد. این محصول بیشتر در طراحی و تولید داشبورهای اتومبیل‌های گران‌قیمت و لاکچری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل نام‌گذاری این محصول این است که در گذشته در ساخت و تولید قایق‌های شخصی از این چوب‌ها استفاده می‌شده است.

نکته مهم این نوع داشبور تمیز نگه‌داشتن آن است که در ظاهر جذاب خودرو تاثیر زیادی دارد. این داشبوردها را می‎توان با استفاده از انواع واکس‌های چوبی طبیعی که با به‌کارگیری مواد طبیعی تولید شده‌اند، تمیز کرد. این نوع واکس در براق‌تر شدن داشبورد خودروهای لوکس تاثیر بسیاری دارد.

داشبوردهای تولید شده از تریم فیبر کربن

در تولید داشبوردهای خودرو گاهی از ترکیب پلیمرهای فشرده شده پلاستیک به همراه تریم فیبر کربن، استفاده می‌شود. محصول نهایی که از ترکیب این دو ماده تولید می‌شود در بخش‌های داخلی هر داشبورد به‌کار می رود. از آجایی که جلوه ظاهری خودرو اهمیت بسیاری در جذب مشتری دارد، در ساخت داشبوردهای بسیاری از اتومبیل‌ها، از این ماده استفاده می‌شود. چراکه در جذابیت بیشتر این قسمت‌ها تاثیر زیادی دارد.

داشبوردهایی از جنس تریم‌های آلومینیومی

از انواع دیگر موادی که در تولید داشبوردهای خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، تریم‌های آلومینیومی هستند. این نوع داشبورد عموماً در خودروهای سفارشی کشورهای اروپایی و لوکس بیشتر دیده می‌شود. این قطعات که از جنس تریم‌های آلومینیومی هستند عموماً در مدت زمان طولانی دچار خط و خش می‌شوند، به همین دلیل از واکس جامد برای جلای این نوع داشبوردها استفاده می‌کنند تا بتواند این خطوط را تا حدودی پوشش دهند و از دید افراد پنهان بمانند. در بعضی موارد خیلی کمیاب هم از چرم و جیر برای رویه اصلی داشبورد استفاده می‌گردد که قطعاً بیشتر جنبه تزئینی دارد.

آشنایی با چراغ‌های مهم روی داشبورد خودرو

در قسمت داشبورد خودروها نمایشگرهای مختلفی وجود دارند که هرکدام نشان‌دهنده وضعیت خاصی در خودرو هستند. گاهی ممکن است این چراغ‌ها بیان‌کننده وضعیت جدی و حتی خطرناکی در خودرو باشند، در نتیجه حتماً باید به تعمیرگاه و یا متخصص خوب مراجعه شود. در ادامه بعضی از این نشان‌ها را بررسی می‌کنیم.

چراغ مربوط به فشار روغن موتور

یکی از مهم‌ترین چراغ‌ها در داشبورد خودرو، چراغ مربوط به فشار روغن موتور می‌باشد. این نشان هشداردهنده معمولاً به صورت روغندان‌ها قدیمی می‌باشد و اغلب به رنگ نارنجی یا قرمز می‌باشد. این چراغ گاهی نشان‌دهنده کمبود روغن موتور و گاهی هم خطر و مشکلی را در سیستم روغنی مثل فیلتر و پمپ روغن اعلام می‌کند. درصورت روشن شدن این چراغ باید سریعاً به یک متخصص مراجعه شود.

چراغ مربوط به سیستم باتری و برق اتومبیل

یکی دیگر از نشان‌دهنده‌های مهم در داشبورد خودرو استاندارد، چراغ مربوط به سیستم باتری و برق اتومبیل است که درصورت بروز مشکل به طور ثابت روشن می‌ماند و اکثرا قرمز است. درصورت بروز مشکل در باتری خودرو و همچنین اخطارهای مربوط به سیستم برق و الکتریکی ماشین این چراغ هشداردهنده ظاهر خواهد شد.

روشن شدن این چراغ به معنی بروز ایراد در سیستم باتری و شارژ خودرو می‌باشد. درصورتی که باتری به درستی تنظیم و شارژ نشود مشکلات جدی‌تری برای خودرو به وجود می‌آید درنتیجه باید با روشن شدن این چراغ سریعاً به متخصص و مکانیک مراجعه شود. ابتدایی‌ترین مشکل در باتری خودرو استارت نخوردن و روشن نشدن آن است که به خوابیدن باتری معروف می‌باشد. در این صورت باید توسط یک باتری سالم دیگر، عمل باتری به باتری انجام شود تا با شارژ مجدد آن خودرو روشن شود.

چراغ مربوط به مشکلات موتور در خودرو

یکی از اساسی‌ترین نمایشگرهای هشداردهنده موجود بر روی داشبورد، چراغ هشداردهنده بررسی موتور خودرو می‌باشد. این چراغ در تمامی خودروها وجود دارد و روشن شدن آن نیز توجه رانندگان را به خود جلب می‌کند. چراغ نمایشگر و هشداردهنده مانند تصویری ساده و معمولی از یک مجموعه موتور خودرو به نظر می‌رسد.

این چراغ یکی از اساسی‌ترین چراغ‌های نمایشگر در مورد موتور خودرو است. دلیل اهمیت این چراغ در بروز ایرادات مهم و کلی این قسمت خودرو است. تعدد مشکل و ایراد در موتور خودرو یکی از دلایل روشن شدن این نشانگر می‌باشد. این چراغ هشداردهنده می‌تواند بیانگر مشکلی واقعاً جدی باشد یا می‌تواند تنها ایرادی جزئی را نشان دهد که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

علاوه بر آن احتمال دارد مشکل و ایرادی در موتور به وجود آمده باشد که تاکنون با آن مواجه نشده باشید. این مسئله می‌تواند درصورتی که برطرف نشود، خطرات بسیارجدی‌تری برای خودرو به همراه داشته باشد.

سخن پایانی

خودرو در تمام دنیا قطعات و قسمت‌های مختلفی دارند که هرکدام ویژگی و کاربرد خاص خود را دارند. یکی از قسمت‌های موجود در خودروها داشبورد آن‌ها می‌باشند که انواع مختلفی دارند. این داشبوردها در جنس‌های متنوعی تولید می‌شوند که متناسب با خودرو طراحی شده است. در بخشی از داشبورد نشانگرهایی وجود دارد که هرکدام اطلاعات خاصی را به راننده منتقل می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم به بررسی نکات مهم درمورد داشبورد خودرو استاندارد بپردازیم تا با رعایت نکاتی ویژه‌ علاوه بر سالم ماندن جلوه ظاهری خودرو، سیستم‌های مختلف خودرو نیز سالم باقی بمانند.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “داشبورد خودرو

  1. علی گفت:

    بسیار عالی و مفید بود دم شما گرم

    1. admin گفت:

      درود بر شما و سپاس از همراهیتون با مجموعه الوندپارت

دیدگاهتان را بنویسید